19 Mayıs 2010 Çarşamba

faydalı bilgiler

İyi yoğurt ekşir ve maya olarak kullanılır

Yoğurt, sütün mayalanmasıyla oluşan beyaz koyu kıvamda bir süt ürünü. Tam yağlı ve yarım yağlı olarak ikiye ayrılıyor. Tam yağlı yoğurt daha makbul. En iyi yoğurt koyun ve manda sütünden elde ediliyor. Gıda uzmanlarına göre gerçek yoğurt sulanabilir, küflenebilir, hatta ekşiyebilir. Ama yoğurt sulanmıyorsa, ekşimiyorsa, maya tutmuyorsa sütü doğru değildir. Tüketici aldığı yoğurdu, başka sütle mayalayarak yoğurt yapabilir. Eğer yoğurt tutuyorsa bu, maya olarak kullandığı yoğurt kaliteli anlamına geliyor.

11 Mayıs 2010 Salı

seyahat...

gezdim,geldim bir hafta.
bursa ya dokunarak,izmir e gittim.oradan antalya ya.antalya dan konya ya.konya dan ankara ya.ankara dan samsun a. samsun dan döndüm
izmir 565 km.izmir den antalya 446,antalya dan konya 323,konya dan ankara 258,ankara dan samsun 419,samsun dan istanbul 737 km.
ilginç bir seyahatti.antalya da saat 13.00 de müşterimde oldum,saat 21,45 te siparişimi aldım,dükkanı beraber kapattık,evi dükkanının karşısında olan müşterimin evine gittik.ayıptır söylemesi bir mangal yaptı,biz de yedik.arkasından bir okey çevirdik,oldu saat 03.00 .eee.kalsan kalınmaz,gitsen gidilmez.antalya da kalsam o gün konya yı bitiremeyeceğim.gitsem,gitsem mi diye düşünmek bile bana kalmadı.gittim.05.30 da konya daydım,bir otele atayım kendimi dedim ama oteller dolu.06.00 da toptancıların olduğu sitenin yanına çektim arabayı saat 10.30 a kadar arabanın içinde uyumuşum :) . diğer vilayetleri de sırasıyla turladıktan sonra evde olduğumda yine gece idi ve saat 03.00(aslında sabah)
bir iş seyahati daha mutlu sonla sonlanmıştı.iş iyiydi ve ben tek parça evimdeydim.

Annem...yaş,65.


34 yaşında 3 çocuğu ile dul kaldı.babamdan kalan emekli maaşı ile,3 tane çocuğunu(en büyükleri bendim 15 yaş,kız kardeşim yaş 13,erkek kardeşim yaş 7)büyüttü,eğitti,öğretti.ucundan köşesinden üniversite de gördük.ben 3.yılda terk,erkek kardeşim 2 yıllıktan mezun.kızkardeşim enstitü mezunu oldu.hepimiz bir şekilde hayata tutunduk.


anneliğin ne olduğunu,benim ikizlerim olduğunda eşimin sabahlara kadar çocukları için uykusuz kaldığında fark ettim.anne için sınır yoktu,yorgunluk yoktu,uykusuzluk yoktu.o zaman anneme daha çok saygı duydum(eşime de).


annem,tahtakaleden kazak,hırka,terlik alır,getirir,semtte konu-komşuya satar,bize yokluğu yaşatmazdı.dikiş dikerdi.kızılaydan ilk yardım kursu görmüştü,iğnecilik yapardı.bu, ben liseyi bitirip,hayata atılana,ev geçimine katkı sağlamaya başladığım zamana kadar devam etti.sonrasında da devam etti.


biz annemizi çok seviyoruz,anneme hakettiği şeyleri ona verebildiğimize inanmıyorum.hala ona hakettiğini vermek için mücadele ediyoruz.Allah bize vermeyi nasip etsin diyorum.


annemin,yüzüne son otuz yılın izleri yerleşmiştir.yüzündeki o çizgiler,bizim üzerimizdeki haklarını,izlerini yansıtır.herkesin annesi bir başkadır.benim için; annem bambaşka.dünya bir yana,annem bir yana.cennet,onun ayakları altında...


bu yazı;annelerle ilgili bir yazı olmakla birlikte anneler günü ile ilgili değildir.


ANNELER GÜNÜNE KARŞIYIM.annesiz çocuklar için!


babalar gününe karşıyım.babasız çocuklar için!

ahlak mı? o da ne?

ben pek tv dizisi seyretmem.öyle aramızda bir bağ oluşmaz yani.göbek bağsız dizilere arada bir ki; bakımlarımda (türk edebiyat tarihinde yapılmış tüm cümlelerin altına mayın döşemiş gibi kendimi hissettiğim kelimeler dizisi yaptım bu arada) gözlediklerimi yazıyorum şu an.
aile dizisi modunda başlar hep,birini yüceltirler,idol olur;iyilik,güzellik,mertlik,dürüstlük(bu bay ya da bayan olabilir)anlamında.sonra topluma şırınga edilmek istenilen şey zerkedilir.dürüst,mert,iyi,yakışıklı olabilirsin bunlarla beraber eşini de aldatabilirsin(sana havada karada ölüm yok,sen şerbetlendin çünkü dizi başlarında).veya tam tersi bir aktris için de geçerlidir.namuslu birini oluştururlar,sonra namusunu şunun için terkedebilirsini aşılarlar.yine veya dizide size çok iyi bir karakter belirlerler,her şeyinizle mükemmel türk evladını oynarsınız,gıpta ile sizi seyreder seyirci;fakat,özel hayatınızda bir dergiye çıplak poz verdirirler size,iyi para karşılığı, tabu yıkarlar.
yani;gelmek istediğim yer,getirildiğimiz yerdir.ahlaki değerlerin hiç biri bir bok değildir,ye iç eğlen keyfine bak,çal çırp parçala,her şey senin için.herkes böyledir,böyle değilse de böyle olmalıdır.beyaz diye bir şey yoktur.her şey lekelidir.yersen...
MAALESEF YİYORUZ !

gün olur alır başımı giderim.DENİZden yeni çıkmış ağların kokusunda(belki de gitmem,dönerim)izliyorum...
konunun başını kaçırmıştım,seyahatteydim.daha sonra geri kayıtları inceleyerek konuya vakıf oldum.deniz baykal'ın karısını aldattığının(bu kısmı kimsenin konuştuğu yok,konuşulan konu,özel kalem müdürüne milletvekili kapılarını açması)videosu internete düşmüş.dün akşam youtube dan buldum,seyrettim ben de o meşhur videoyu.bana deniz baykal gibi gelmese de erkek aktör,deniz baykal ı istifa ettirdiyse o video,baykal "evet o haltı yedim"demiştir bana göre.konunun eşini aldatma ile hiiç ilgisi yokmuş gibi davranılması,baykal ın kendisinin ve partisinin ve onun savunucularının tamamen konuyu başka bir mecraya kaydırmak istemelerini hiç kimsenin sorguladığı yok.ben konunun eş aldatması kısmına bakarken,onlar bize komplo kurdular , kısmında.o(farzedelim videodaki baykal),o haltı yememiş,karısını aldatmamış,evli bir kadınla birlikte olmamışçasına "bana,bize komplo kurdular!"safsatasını sayıklayıp duruyor.ve bunu da birileri destekliyor."evet,komplo bu! başka türlü olamaz" .yani deniz baykal ve bayan milletvekili,birlikte olmayı tasarlıyorlar,ama komployu başkaları kuruyor.tasarlayan kim ola ki!
deniz baykal ile bayan milletvekilinin birlikte olacağını kim biliyordu ve bunu birilerine ilan mı etmişlerdi.ve o kişiler,hükümet içinden insanlarmıydı.eğer bu komplo ise,demek ki baykal,o odayı sürekli bu işler için kullanıyordu(başka işler içinde kullanılabilirliği söz konusu).vs.vs.
burada dönen filmin adı YAVUZ HIRSIZ EV SAHİBİNİ BASTIRIR dan başka bir şey değildir.
bir kere hükümet,baykal ın muhalefetinden memnun(hiç bir şey yapmadıkları için muhalefet olarak) böyle bir komployu yapması için deli olmaları lazım.akıllı olmak lazım,sayın baykal a destek veren gönüldaşları siz dar düşünmek zorunda hissediyor olabilirsiniz,ama diğer insanlar sizin gibi düşünmek zorunda değil.burada bir tezgah var ise;bunu baykal tezgahlamıştır(mantıken),kendine benzeyen birisi(görüntü net değil çünkü) üzerinden kamuoyu oluşturmak istemiş,istifa ederim,12 gün sonraki kongrede de beni zorla(!) aday gösterirler,tekrar genel başkan olurum.bu komplo teorisi daha mantıklı...BU TEORİ İLE İLGİLİ ELİMDE BİR BELGE Mİ VAR? yoook! onların da yok ama sallıyorlar,ben de salladım ama benimki daha