1 Temmuz 2013 Pazartesi

KALKIŞTIRILMA !

oyun büyüktü...

ve nasıl oldu bilinmez, bazı insanlar ve başka bazı insanlar(!) o düğmeye basılınca sokaklara dökülmeye başladı.
kornalar, tencere tavalar ve sokakta dolaşan bağıran insanlar. bu insanlar sese cama,balkona çıkan insanları da gece yarısı sokaklara çağırıyorlardı. bir çok insan itibar etmese de bu çağrılara; ortaya bir karmaşa/kargaşa görüntüsü hakimdi. twitterda müthiş bir bombardıman vardı. kesintisiz aynı profillerden tweet yağıyor. fenomen varsayılan insanların takipçisi de çok olduğundan ulaşılan kitle de fazlaydı. sazan insanımız da çok olduğundan doğru yanlış ayrımı yapmadan rt ediyor, her haberin(!) yayılmasına katkı veriyordu. "bu yalan haber " diyene de aynı profillerden küfürler yağıyordu. hep benzeyen tweetler atılıyor, sürekli tünel, dolmabahçe ve beşiktaş tarafları ile ilgili tweetler geliyordu. formatlar birbirine yakındı "tünelde sıkıştırıldım,polis gaz bombası atıyor,buraya gelmeyin" "akaretlere giden yolları polis tuttu,buralara gelmeyin" vs.vs. benzeşik tweetler. sonrasında öğrendim ki; bunlar sadece twitterda olmuyormuş, facebook da aynı şekildeymiş. bir de insanları yönlendirmek için, telsiz uygulama programı da kullanılmış.
gündüz saatlerinde başlayan bu dezenfarmasyon gecelere hatta sabahlara kadar sürdü. kimse de demiyor ki "LAN BUNLAR CEP TELEFONLARINDAN ATILIYORSA VE SÜREKLİ GÖNDERİM OLUYORSA HANGİ AKILLI CEP TELEFONU PİLİ BU KADAR DAYANIKLIDIR" bu işin hiç akla gelmeyen kısmı. çünkü insanlar mantıklı düşünmeden her şeyi paylaşıyor, neye hizmet ettiklerini bilmeksizin. birileri evlerinden,ofislerinden taksimdeymiş gibi tweet atıyor, birileri de onları taksimde sanıp ahlayıp-vahlayıp tuşlara asılıyor. BİR DE TAKSİMDE İNTERNETİN KULLANIM DIŞI BIRAKILDIĞI DURUMU VAR Kİ ONA HİÇ GİRMİYORUM.
ama, insanları ve diğer insanları(!) bu şekilde sokağa dökmeyi başardılar. birileri çıkmak için zaten tetikte bekliyordu. bir kısım sazanca duygularla sokaklara çıktı. neydi dertleri, oturup konuşsan elle tutulur bir dertleri de yok. "ne istiyorsunuz ya da ne istedin?" sorusunun karşısında gelinen nokta şurası "erdoğanı sevmiyorum,tepki için" "SKTR LAN" dedim ve geçtim. tepki gösterdiğin lidere oy verenler ne olacak. onlar enayimiydi, sevmedikleri liderlerle senelerce boyun eğerek idare ettiler. her türlü rezilliğe de yetersiz sesler çıkararak. hiç bir yeri yıkmadan,dökmeden verebildikleri tepki lise önleri,üniversite önleri ve bir de abdurrahman dilipak'ın içinde yer aldığı "elele eylemi" yaptılar. hepsi o kadar. ikna odalarına sokuldular, yurt dışına neredeyse sürgün edildiler. ve bir yığın salaklığa eyvallah dediler. ama çalıştılar verilmeyen haklarını geri alma mücadelesini demokratik yollarla kazanıyorlar. verilmeyen haklar diyorum, günümüzdeki eylemler verilen hakların, "hakkımızı isteriz "formatında gidiyor ilginçliğinde.
neyse, gelelim asıl mevzuya;
gezi parkı ile başlayan (!) eylemlerin boku çıkmıştı. olayların gezi parkı, ağaç mevzuu olduğunu kimse bana anlatmasın.YEMEZLER! gidin o peşinize takılan toy nesle anlatın,onlar yiyor,çünkü.
internette yapılmak istenilen de ülkede iç-savaş çıkartmaktı, bu çok net. olayların üzerinden 1 hafta geçmişti,geçmemişti twitterda şuna benzer bir hashtag çıkarılmaya çalışıldı yeter #akpartilileryürüyoruz . bunu @LiLithriller nickli arkadaşımız fark etti. hesabın sahte(fayk) olduğunu, bu kesimin tasvip etmediği, insanları karşı karşıya getirilmek istendiği uyarısında bulununca hashtagin yürümesi engellendi. bir taraftan da yalan haber pompalanıyordu. insanları galeyana getirecek haberler(!) onları da biri derlemiş ve onları da aşağıya sıraladım.

İşte sosyal medyada çıkan, aslı olmayan; 17 yalan haber.
  1)
Bülent Arınç'ın oğlu gezi parkına açılacak olan AVM'ye ortak: Bu iftira çıktıktan sonra açıklamalar geldi bu olayın aslı yok.
 
2) Panzerle ezilen genç resmi: En çok tepki çeken fotoğraflardan. Olayın aslı yabancı bir ülkede bot motorundan yaralanan bir kişi.
 
3) Sosyal medyalara erişim engellendi: Bu bugün çıkan bir yalandı. Hatta en ufak bir Facebook, Twitter kesintisinde herkes galeyana geldi. Türkiye daha o kadar düşmedi merak etmeyin. Belirtmek gerekir ki ufak bir yavaşlama söz konusu. Ayrıca Taksim'de 3G bağlantısının kesildiği doğru.
  4) Binlerce polis istifa etti: Gelen sayılar abartıydı. Gerçek sayılar en fazla 3-5.
  5)
İstanbul Emniyet Müdürü görevden alındı: Ntv_sondakika adıyla açılmış bir fake hesabın uydurmasıydı.
  6) Polisin gerçek mermi kullanması: Böyle bir durum
olursa ismi katliam diye adlandırılır ki mümkün değildir. Fakat plastik mermi kullanıldığı gerçektir.
  7) Videodaki Kerem Can Karakaş'ın ölmesi: Videodaki cesaretli eylemci yaşıyor. İsmi Kerem Can Karakaş değil. Kerem Can daha önce trafik kazasında ölen bir kişi. Kayıtlara bakabilirsiniz.
  8) Köpeğe
biber gazı sıkan polis: Bu foto daha önce de vardı şu günlerde çok paylaşıldı. Fotoğraftaki kişiler İtalyan polisi. Provakatörlerimiz tarafından fotomontajlanmış.
 
9) Çarşı grubunun bir tomayı ele geçirmesi: Habere göre çarşı grubu TOMA'yı ele geçirip polisleri kovalamış. Bu da yalan haberlerden biriydi.
  10) Polislerin ilaçlı suyla göstericileri bayıltması: Bu gerçekten gülünecek bir haberdi. Fakat paylaşım sayısı on binleri geçti.
  11) Haber kanallarının fake hesabı: Birçok haber kanalının fake hesabı açıldı. Provoke edici söylemleri
anında yayıldı. Takipçileri 300'ü geçmezken rt sayıları 10 binlere ulaştı.
 12) Eylem 48
saat daha devam ederse Anayasa Mahkemesi hükümeti düşürülebilir: Hiç bir ülkede böyle bir yasa mümkün değildir. Eylemin daha uzun sürmesi için uydurulmuştur.
 
13) Eylemlerde Portakal Gazı Kullanıldı: Portakal gazı Birleşmiş Milletler tarafından yasaklanmış, zararları büyük bir kimyasal silahtır. Topluma müdahale için böyle bir gazı kullanmak intihardır, kimse göze alamaz. CNN tarafından doğrulandı diyenler vardı. Ireport olarak CNN'in sitesinde yayınlandı fakat, Ireport'lar normal kişiler tarafından yayınlanır.
  CNN PRODUCER NOTE'u okumanızı tavsiye ederim.
Beşiktaş'ta kullanılan biber gazından farklı görülen turuncu gaz biber gazının ağırlaştırılmış halidir.
  14)
Beyaz Show: Beyaz eyleme gittiği için kanal tarafından sözleşmesi iptal edilerek tümden yayından kaldırıldı. Beyaz Show sadece bu haftalığına iptal edilmiştir. Millet kan ağlarken programı yapması düşünülemezdi zaten.
  15) Eylemcilerin köprüden geçiş fotoğrafı yerine
2012 maraton fotoğrafının paylaşılması.
 
16) Cnn International'ın; Cnn Türk'ün duyarsız alıp direniş haberlerini vermediği için isim hakkını fesh etmesi: Resmi hiç bir yerde böyle bir açıklama yok. CNN Türk'te çalışan tanıdıklarım da böyle bir şeyin olmadığını söylediler.
 
17) Eylemciler Başörtülü Bayanlara Saldırdı: Bu da yayılan haberler arasındaydı. Fakat provakatörler her iki tarafı da karıştırmaya çalışıyor. Hükümet yanlılarının da arasındalar. Kaldı ki; direnişçiler arasında azımsanamayacak kadar başörtülü kişi vardı, bugün hiç bir sorun yaşanmadı.


bunların yanında bazı sanatçı bozuntuları ve milletvekili bozuntuları ilk gece sanki devrim yapıyorlarmış,yapmışlar havasında tweetler atıyordu. muharrem ince nin "gümrükleri tutmak lazım" tweeti bu manada manidardır. mehmet ali alabora ve levent kırca gibileri internette yeterince dillendirildi.
ve chp durumun içinde aktif rol aldı, aydında belediye başkanı sokak sokak dolaşarak "iktidara karşı sokaklara " çağrısı yapmaktan çekinmemiştir. özellikle chpli belediye bölgelerinde daha organize hareket edebildiler. bayraklar asıldı. vs. LAN KİMİN BAYRAĞINI KİME KARŞI ASIYORSUNUZ! bir kısım sokaktaki soysuz (saf vatandaşı ayırıyorum) ellerine türk bayrağımı alıp sokaklarda kalkışmada bulunup, bayrağı utandırdılar.
VE KARŞIT GÖRÜLEN KESİMİN METANETİ/SAĞDUYUSU SAYESİNDE OLAYLAR DAHA İLERİ GİTMEDEN FRENLENDİ.
ancak neler görüldü;
 internet sadece bilgi kaynağı değil. twitter , facebook sadece eğlence değil. bu anlamda bu kanalların önünün bu tür provokelere karşı tedbir alınması gerekiyor, acilen.
hani şu eylemler esnasında kullanılan telefonlardaki telsiz uygulamalarınında takip altına alınması ya da onlara da bir çözüm üretilmesi gerekiyor.
birileri şunu da gördü; türk sazan gençliğini sokağa dökebiliyoruz ve bir şekilde kalabalık olarak da olsa bize destek oluyorlar.

bu konuda kitap yazılır biliyorum.
ancak derdim, derdimi yazmaktı, daha ötesi için başkaları kitap yazsın.
dip not: akpartilileri metanetlerinden dolayı kutluyor, binler olup gece yarısı parti başkanlarını havaalanında karşılayıp aslında eylemcilere; "biz sessizce sizi izliyoruz,biz varız, ama ülkemiz için susuyoruz" dedikleri için alkışlıyorum.
@chyrkyn (twitter)