20 Ocak 2013 Pazar

İSKENDERUN - SURİYE - PATRIOTLAR

İskenderun daydım bugün. Etrafı gözledim. İskenderun un genel havasını severim. Sıkıntı buralara uğramamıştır gibi gelir hep bana (niye böyle bir duygu giriyorsa beynime). Sahilde (Emirganda) kahvaltı yaptım. 10 günlük yorgunluğu ile öğleye kadar uyuduğumdan otel kahvaltısını kaçırmışım( Kaçırmak için ne gerekiyorsa yaptım) Neyse,  kahvaltıdan sonra sahilde biraz turladım. Yerel halk dışında Suriyeliler dikkat çekiyordu. Kimi balık tutuyordu, kimi resim çekiyor,çekiliyordu, kimi bir yerlere oturmuş sohbet ediyordu. İlk Suriye li ile otel resepsiyonunda karşılaştık, iş arıyordu; türkçesi yoktu,yanında iki türk vardı,onun vasıtası ile otel sahibi ile görüşmeye çalışıyordu. Geşmişte Hama da tur rehberliği yapıyor olması, kaldığım otelde iş bulma şansını sıfırladı. Çünkü bu otelin turlarla pek işi yok. Otel sahibi kendilerinin bu manada ihtiyacı olmadığını, İskenderunda da kendisinin tur rehberi olarak iş bulamayacağını, belki Antalya ya giderse şansı(!) olabileceğini söyledi. Ben otelden ayrıldım, sahilde dolaşıp otele tekrar geri dönmeden buradaki bir müşterime uğradım. Onunla durumu muhakeme ettik. Dertliydi; sabahleyin suriyeli genç bir kız,yardım talep etmek için kendine uğradığını söyledi. Daha kaba söylemle "dileniyordu" kızcağız. "Ağabey için acır ya, gencecik kızcağız" dedi. Yarınlarını düşünmek istemiyorum bile bu durumun.
Diğer yandan patriot yüklü gemi İskenderun açıklarında bekliyor (Fotograftaki açıklarda  duran kırmızı-beyaz gemi). Esnaf tedirgin, neler olabileceğini kestiremiyor.İskenderunlunun organizasyonu bir eylem değil,ulusal bir eylem, şehir dışından gelecek insanlar var, onların nasıl davranış içinde olacağını kestiremiyorlar. Görüştüğüm müşterim "İstanbula gitmem gerekiyordu, vazgeçtim, muhtemelen kortejin bizim mağazanın önünden geçme ihtimali var, dükkanımın başında olayım diye gitmedim." dedi. "Burası 4 gün boyunca karışabilir" diye de ilave etti.
Burada fark ettiğim bir başka şey, ulusalcıların burada etkili olmak için sağlam mücadele verdiği(Nereden mi fark ettim, o da bende kalsın)
Sonuç: Esad gitmeden buralar durulmayacak...Ulusalcılar da buradan ne kadar rant elde edebilirse edecek...


Hiç yorum yok: